Szacuje się, że jedna trzecia kierowców przynajmniej raz w życiu zgubiła kluczyki samochodowe. To doświadczenie ocenia się jako jedno z najmniej przyjemnych i najbardziej problematycznych. Co zrobić, gdy kluczyki wpadły do studzienki lub jesteśmy pewni, że ktoś je ukradł?
Mała rzecz = wielki problem
Mogłoby się wydawać, że zgubienie kluczyka jest trudne, bo zawsze mamy go w ręce lub torbie, nie rozstajemy się z nim, przypinamy do niego inne klucze (od biura, piwnicy, domu). Jednak wystarczy chwila roztargnienia i niezdarność, by wywrócić cały dzień do góry nogami. Czasami zdarza się, że kluczyki zostają skradzione, dopiero wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty i wydatki.
Znaczna różnica pomiędzy zgubieniem kluczyka, a jego kradzieżą
Zdecydowanie w najlepszym położeniu są kierowcy, którzy widzieli i wiedzą, że ich kluczyk przepadł na dobre – w studzience, rzece lub innym zbiorniku, z którego nie ma możliwości wyciągnięcia kluczyka. Nie muszą martwić się, że kluczyk wpadnie w niepowołane ręce i pomoże w kradzieży. W gorszej pozycji są kierowcy, których okradziono lub zgubili kluczyk na ulicy, w ten sposób, że postronna osoba mogła to widzieć. Kradzież kluczyka należy bezzwłocznie zgłosić na policję oraz swojemu ubezpieczycielowi (w przypadku polisy AC), by uniknąć późniejszych nieprzyjemności.
Kluczyk zapasowy ratuje całą sytuację
Kłopot jest mniejszy, jeśli zgubiliśmy tylko główny kluczyk, ale mamy pewność, że w domu czeka na nas zapasowy. W takim wypadku nie należy zwlekać z dorobieniem kolejnego kluczyka (nowego zapasowego). W lepszej pozycji są tutaj posiadacze starszych aut, gdzie kluczyk służył jedynie otworzeniu auta i jego uruchomieniu. Im nowsze auto, tym koszty dorobienia kluczyka będą większe.
Zgubienie jedynego kluczyka
Co zrobić w przypadku zgubienia jedynego kluczyka? Jeśli auto nie jest wyposażone w immobiliser można skontaktować się z polecanym zakładem ślusarskim, który podejmie się dorobienia kluczyka na podstawie budowy zamka. Drugi sposobem jest zgłoszenie się do Autoryzowanej Stacji Obsługi, która wyda nowy kluczyk, jednak trwa to dość długo i jest kosztowne.
Auto wyposażone w immobiliser zdecydowanie podnosi koszty wyrobienia nowego kluczyka. Najprostszą metodą jest zgłoszenie się do ASO, gdzie nowy kluczyk zostanie wyprodukowany zgodnie z parametrami potrzebnymi do uruchomienia konkretnego samochodu.
Dodatkowe wskazówki
Wybierając się samochodem na dłuższe wakacje, warto zabrać ze sobą kluczyk zapasowy. Przechowywanie go najlepiej powierzyć osobie, która ma torbę lub torebkę z kieszenią na zamek lub zostawić kluczyk w bagażu.
Redaktor naczelny Motor-Mack, z ponad 15-letnim doświadczeniem w świecie motoryzacji. Jego artykuły i analizy są cenione za rzetelność i głębokie zrozumienie tematu. Adam łączy w sobie miłość do technologii samochodowej z umiejętnością przekazywania wiedzy czytelnikom. W Motor-Mack skupia się na jakości treści i budowaniu silnej społeczności entuzjastów motoryzacji.