Spaliny wydobywające się z rury wydechowej nie powinny mieć zbyt intensywnego zapachu. Mocna woń świadczy bowiem o tym, że ich skład jest nieprawidłowy, co może wskazywać na usterkę układu wydechowego. Dlaczego spaliny potrafią mieć mocny zapach i jak się go pozbyć?
Z czego składają się spaliny?
Spaliny samochodowe to produkt reakcji spalania, która zachodzi w silniku. Są one pozostałością po mieszance paliwowo-powietrznej i trzeba je usunąć z auta, jednocześnie do minimum ograniczając w nich ilość szkodliwych związków. Tych jest dość dużo. Spaliny zawierają bowiem:
- cząstki stałe — mikrocząsteczki, które ze względu na swój niewielki rozmiar mogą przenikać w głąb ciała, w tym do płuc. Potencjalnie rakotwórcze, doprowadzają także do astmy oraz chorób serca.
- tlenki siarki — wdychanie ich sprawia, że w naszym ciele wytwarza się kwas siarkowy. Jego obecność jest niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia układu oddechowego.
- tlenki azotu — szkodliwe związki, które działają drażniąco na układ oddechowy.
- metale ciężkie — różnorodne substancje gromadzące się w organizmie. Ich obecność sprzyja powstawania chorób mózgu i układu nerwowego.
- węglowodory — związki działające drażniąco na oczy, nos oraz gardło. Ich nadmiar objawia się bólami i zawrotami głowy
- tlenek węgla — czad, zwany też cichym zabójcą. Jego stężenie w spalinach nie jest śmiertelne, ale może doprowadzać do niedotlenienia organizmu. Tlenek węgla blokuje bowiem krwinki czerwone, które przez to nie są w stanie dostarczać tlenu do poszczególnych części naszego ciała.
Zawartość każdego ze związków jest ściśle limitowana poprzez aktualnie obowiązujące normy emisji spalin. Nowe samochody nie mogą przekroczyć określonej wartości, jeśli mają zostać dopuszczone do ruchu oraz sprzedaży.
Spaliny zawierają też substancje o negatywnym wpływie na środowisko. Wśród nich możemy wymienić m.in. dwutlenek węgla, podtlenek azotu, metan czy amoniak. Ich nadmiar negatywnie wpływa na środowisko naturalne i jest jednym z powodów pogarszającego się stanu powietrza w miastach.
Jaki jest normalny zapach spalin?
Normalne spaliny mają dość specyficzny zapach. Nie jest on jednak szczególnie intensywny. Powinniśmy być w stanie bez problemu podejść do końcówki układu wydechowego i go powąchać.
Warto wiedzieć! Liczy się nie tylko zapach, ale też wygląd spalin. Jeśli układ wydechowy i silnik działają prawidłowo, spaliny powinny być bezbarwne. Jakiekolwiek odstępstwa są jednym z objawów różnych usterek, które warto jak najszybciej zdiagnozować. |
Dlaczego zapach spalin staje się bardzo intensywny?
Intensywny zapach spalin niemal zawsze jest objawem usterki silnika lub układu wydechowego. To sygnał ostrzegawczy, który informuje nas o tym, że warto przyjrzeć się nieco bliżej, temu, w jakim stanie jest auto. Jakie usterki może oznaczać mocny zapach spalin? To zależy od jego charakterystyki.
Jeśli w spalinach wyczuwamy mocną nutę benzyny, warto sprawdzić układ paliwowy. Może to oznaczać, że mieszanka paliwowo-powietrzna jest zbyt bogata i silnik nie jest w stanie spalić całej benzyny. W takiej sytuacji nadmiar paliwa jest odprowadzany przez układ wydechowy.
Zapach siarki świadczy z kolei o tym, że doszło do uszkodzenia katalizatora. Ten nie jest w stanie dłużej skutecznie filtrować zanieczyszczeń znajdujących się w spalinach samochodowych.
Spaliny mogą też oznaczać, że dochodzi do spalania oleju. Jeśli wyczuwamy jego zapach, a z rury wydobywa się biały dym, oznacza to, że smar może dostawać się do komory spalania. Powody potrafią być różne. Objaw ten jest jednak bardzo alarmujący, gdyż może zwiastować poważny problem z silnikiem, którego usunięcie będzie bardzo kosztowne.
Redaktor naczelny Motor-Mack, z ponad 15-letnim doświadczeniem w świecie motoryzacji. Jego artykuły i analizy są cenione za rzetelność i głębokie zrozumienie tematu. Adam łączy w sobie miłość do technologii samochodowej z umiejętnością przekazywania wiedzy czytelnikom. W Motor-Mack skupia się na jakości treści i budowaniu silnej społeczności entuzjastów motoryzacji.