
Instalacja LPG jest niezwykle popularna nad Wisłą. Polacy znajdują się w ścisłej europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych pojazdów, które korzystają z gazowego paliwa. Taka instalacja to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też – w przypadku zaniedbań – problem eksploatacyjny. Co zrobić, jeśli na postoju zaczynamy czuć zapach gazu. Co to oznacza?
Co zrobić, gdy w aucie śmierdzi gazem?
Zapach gazu w kabinie samochodu jest czymś, czego nie powinniśmy bagatelizować. Gaz propan-butan jest bowiem szkodliwy i jego długotrwałe wdychanie może być niebezpieczne dla zdrowia. To niejedyne zagrożenie, które pojawia się wraz z wonią gazu dobiegającą z silnika lub innych części auta.
Jeśli w aucie śmierdzi gazem, może to oznaczać nieszczelność układu. Gaz propan-butan używany w autach z instalacją LPG jest z łatwopalny i gdy dojdzie do kontaktu z ogniem, może spowodować wybuch. Z tego powodu garaże podziemne i zakazują wjazdu tego typu pojazdów.
Ważne! Zapach gazu nie musi oznaczać nieszczelności. Jego woń pojawia się również przy złym zestrojeniu instalacji. Jeśli do komory spalania trafia zbyt dużo gazu, silnik przenosi go do układu wydechowego, gdyż jednostka napędowa nie jest w stanie go spalić. |
Nawet jeśli powód pojawienia się zapachu gazu jest niegroźny, nie warto go bagatelizować. Odwiedzenie mechanika, który specjalizuje się w samochodach wyposażonych w instalację LPG, pozwoli na zoptymalizowanie jej pracy.
Skąd bierze się zapach gazu w samochodzie?
Zapach gazu może mieć wiele źródeł. Najgroźniejszym jest nieszczelność. Pojawia się, gdy elementy układu odpowiedzialnego za dostarczenie gazu LPG do komory spalania zaczynają się zużywać. Winne mogą być przewody, czy też wtryskiwacz. Nieszczelność w instalacji LPG można rozpoznać po nieprawidłowej pracy silnika. Układ nie będzie bowiem dostarczać wystarczającej ilości gazu, co odbije się m.in. na mocy generowanej przez jednostkę napędową.
Zapach gazu czasem pojawia się też przy tankowaniu. Wtedy jest względnie niegroźny. Winny może być bowiem zawór znajdujący się we wlewie gazu. Jeśli jest zużyty, to będzie odbijać delikatnie zbyt późno. Z tego powodu niewielka ilość gazu ulegnie wyciekowi, co poznamy po charakterystycznym zapachu.
Innym winnym może być nieszczelność kabiny samochodu lub układu wydechowego. Jeśli auto otrzyma zbyt dużo gazu, nie zdoła go spalić. Wtedy nadmiar paliwa trafia do wydechu, skąd zapach może przedostawać się do wnętrza pojazdu.
Jak poradzić sobie z zapachem gazu w aucie?
Nieprzyjemny zapach gazu możemy szybko zażegnać. W tym celu kluczowe będzie znalezienie źródła problemu. W większości wypadków niezbędne jest odwiedzenie mechanika specjalizującego się w samochodach z instalacjami na gaz. Pozbycie się zapachu wymaga następujących kroków.
USTERKA | SPOSÓB USUNIĘCIA |
Wyciek gazu z wlewu | Wymiana zaworu, bądź uszczelki |
Nieszczelność wtryskiwacza gazu | Wymiana elementu na nowy |
Nieszczelność instalacji | Odszukanie nieszczelności i wymienienie wadliwego elementu instalacji gazowej. |
Zapach gazu z wydechu | Ustawienie instalacji LPG tak, by spaliny nie zawierały niespalonego gazu |
Uszkodzony parownik | Wymiana lub regeneracja parownika |
Skorzystanie z usług mechanika to najprostszy sposób na poradzenie sobie z zapachem gazu w aucie. Sprawdzony serwis dysponuje sprzętem, takim jak detektor gazu, dzięki czemu jest w stanie błyskawicznie zlokalizować źródło problemu.
Redaktor naczelny Motor-Mack, z ponad 15-letnim doświadczeniem w świecie motoryzacji. Jego artykuły i analizy są cenione za rzetelność i głębokie zrozumienie tematu. Adam łączy w sobie miłość do technologii samochodowej z umiejętnością przekazywania wiedzy czytelnikom. W Motor-Mack skupia się na jakości treści i budowaniu silnej społeczności entuzjastów motoryzacji.